Precizní ošetření zubních kanálků

Včas neléčený zubní kaz někdy přechází v závažnější poškození zubní dřeně a infekci v kořenovém kanálku, známé také jako zánět zubního nervu. Právě tímto problémem se zabývá endodoncie. Endodontické ošetření, často nazýváno jako čištění kanálků, znamená ošetření vnitřního prostoru zubu. Je jedním z nejobtížnějších úkolů stomatologa, jelikož rozhoduje o dalším osudu zubu.

Jak probíhá endodontické ošetření?

Ošetření kořenových kanálků bývá pro pacienty často noční můrou. U nás se však čištění nemusíte bát. Výkon se provádí pod lokální anestezií a podle jeho složitosti je rozdělen do několika návštěv. Účelem tohoto lékařského postupu je zachování zubu a obnova jeho funkce. Léčení kořenového kanálku probíhá zpravidla minimálně ve dvou návštěvách.

Endodontické ošetření vyžaduje od zubaře absolutní preciznost. Při první návštěvě lékař odstraní infekci zubní dřeně a chemicky i mechanicky očistí stěny kořenového kanálku. Poté do dřenové dutiny aplikuje léčivou výplň, která musí účinkovat minimálně 7–14 dní. Tím zabrání bakteriím v průniku z dutiny ústní do kosti a poškozená kost se může vyhojit. Po uplynutí této doby dochází k uzavření zubu fotokompozitní či keramickou výplní.

Objednejte se